13 Şubat 2020 Perşembe

Subliminal Eğitim


Kötünün açıklanmaları kötüden sakındırmaya sebep olamadığı aşikare. Neden sakınma ihtiyacı hissedilmiyor? Örneğin kırmızı ışıkta geçilmez. Geçilirse ne olacağı hemen hemen bellidir. Buna rağmen uyarıyı dikkate almamak nasıl bir sorundur?
Buna pek cevap aklıma gelmiyor. Lakin çocukları izleyince biraz çağrışım oluyor. Yapma çocuğum dedikçe inadına yapan çocuklar göz önünde. Ama yapma demek veya şunu yap deme yerine örneğin ele bez alını çocuğun önünde bir yerler temizlense çocukta bez arayıp temizleme iştahını kabartıyor!
Subliminal...
İşte subliminal budur. Hz Ömer'in yada diğer büyüklerimizin kendileri yapmaz başkalarına öğüt verirler dedikleri olaya benziyor bu.
Kişinin en gıcık gittiği "şunu yapma" "bunu yap" sözleridir. İtici oluyor. Direnme başlıyor. Bakınız çocuklar simit satıcısı görse yolda çocuğa sorulsa sende simit satar mısın? Satarım diyecektir. Fiiliyat var. Eylem var.
Subliminal budur. Ekranlarda her konu görseldir. Buda bir subliminaldır. Görülüyor ki insan yetiştirmesi emir ve komutlarla değil görsellikle yapılıyor!
Ama subliminal yani sözde gözün görmediği bilinçaltı reklam olarak lanse edilip asıl subliminal göz ardı ettiriliyor. İyi görsel iyi nesil yetiştirir. Kötü görsel kötülükleri doğuracaktır.

Yorum Gönderme

Whatsapp Button works on Mobile Device only