27 Temmuz 2019 Cumartesi

Reflü Tedavisinde AkupunkturMide ekşimesi, genellikle GERD veya asit reflü olarak adlandırılan Gastroözofageal reflü hastalığının bir belirtisidir. GÖRH, midenin sıvı içeriğinin özefagusa yuvarlandığı (geri aktığı) tıbbi bir durumdur.

Mide sıvısı, az sayıda hastada gözle görülür iltihaplanma belirtileri görünse de, yemek borusu astarını yakabilir ve zarar verebilir. İyi bir sağlık durumu yaşayan insanlarda, yemek borusunun alt ucu kapalı kalır, bu da mide asidik sıvısının yemek borusuna geri dönmesini önler. Orta göbekten göğsüne yayılan yanma hissi mide ekşimesi, yemek borusunun düzgün çalışmamasından kaynaklanır.

Asit reflü belirtileri, mide ekşimesi dışında, öksürük, astım, kronik bronşit, bulantı, boğaz ağrısı ve ses değişimini içerebilir. Aşırı yeme ve kafein, domates, asitli meyve suları, yağlı ve baharatlı yiyecekler ve çikolata tüketimi gibi diyet alışkanlıkları, mide yanmasına ve stresli bir yaşam tarzına neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, akupunktur gibi TCM tedavileri, asit reflü ve gıda alerjileri, gastrit, ülserler, irritabl bağırsak ve kolit dahil olmak üzere diğer birçok sindirim rahatsızlığı için doğal tedavide yararlıdır.

GÖRH'yi birincil bir neden olarak gören ve her durumda benzer olan Batı tıbbının aksine, geleneksel Çin tıbbı (TCM) bu durum için kalıplar olarak bilinen birçok farklı tanıya sahiptir. TCM açısından bakıldığında, safra kesesi, pankreas, karaciğer ve dalak, midenin sindirimine yardımcı olmak için çalışır. Bu organlar düzgün çalışmadığında, sindirim sistemi dengesizleşir ve asit reflü ve mide ekşimesi oluşur.

GÖRH ayrıca çi'yi bozan duygusal stresin veya hayati enerji akışının neden olduğu şeklinde de görülür. Chi durgunluk gastrik asit reflü yol açar. Duygusal stres, mide salgılanmasını (vagus siniri) kontrol eden kranial sinirlerden birini uyarır, bu da mide kasının kasılmasının yanı sıra çeşitli mide sıvılarının salgılanmasında artışa yol açar.

GERD tedavisinde akupunktur, Çin bitkisel ilaçları, Tai Chi ve Qigong gibi TCM tedavileri birlikte kullanılabilir. Bu TCM tedavileri, mide asidinin düşürülmesine, özofagus basıncının ayarlanmasına ve sindirim organlarının fonksiyonlarının dengelenmesine yardımcı olabilir.

Akupunktur reflü tedavisinde etkili noktalardan birisi P6 Akupunktur noktasıdır.

Yorum Gönderme

Whatsapp Button works on Mobile Device only