1 Mayıs 2019 Çarşamba

Israr ve Teslimiyet İnancı


‘Fazla ısrar âşık usandırır’

Amerikan metafizik anlatımlarında bir şeye aşırı konsantre olmanın, devamlı didiklemenin getirisi olmadığı anlatılır. Düşünsenize ısrarcı biri var ve size devamlı bir konuda ısrar ediyor. Sinirler tepeye çıkar. Israr ve direnmek aynıdır. Çift kutuplu bir dünyada kavgaların, tartışmaların, anlaşamamaların sebebi nedir? Çift kutuplu bir dünyada yaşıyoruz. Direnç yasası olarak üstelemeler, direnmelerin bu dünyada yeri yoktur. Aksi halde dünyamız kendi yasalarınca bunun karşılığını acı olarak ödetebilir. Buna dünyaya uymak da diyebiliriz.

Üstelemek. İstemek. Dua ederken de bunu yaparız. İsteriz. Ne yazık dua sonrasında normal işlere dönüldüğünde yine akılda bu vardır. Ne işimizi tam yapabiliriz. Ne de duamızın karşılığını alabiliriz. Sebep ne olabilir?

Hani o esna müzik dinleme ihtiyacı duyarız. Hoş giden bir müzik bize aklımızdakileri ve hatta kendimizi de unutturacaktır. Gevşeme hali oluşur. Kendimizden geçeriz. Acaba müziğe ihtiyaç mı vardır? Hayır. Zihin ve beden bu şekilde darmadağın edildiğinde beden ve ruh ikilisi kurtuluşu bulmak adına bunu yapar. Yoksa sahibi zıvanadan iyice çıkacaktır. Müzik bir örnektir. Farkına varmadan içgüdüsel olarak o durumdan kaçmak için bir sığınak arar.

Bilinçsiz olarak bu halin oluşu aslında ruhun ve bedenin terbiyesidir. Bir şeyler öğretiliyor. Ama nedir?

Tavla oynayan bir adam. Elinde kırığı var. Lazım olan zarın gelmesini istiyor. Çok kişi bu tür tavla muhabbetlerine şahit olmuştur. Zarı öper. Gelmesi istenen zardaki sayıları düşünür. Zarları atar. Gözleri zardadır. Acaba gelecek mi?

Bu işte. Tüm mesele iyi bir etüt etmektedir. Israr, üsteleme. Hepsi var. O zar gelir mi?

ABD metafizikçilerin anlattığı bu tavla ve zar misaliydi. Zarı bırakırken artık o düşünceden, isteğinden vazgeç. Unut. Unut ki direnmeyi kaldır. Zar da istediğin yönde dönsün. İyice yoğunlaşıp sonra o yoğunlaşılanı zihnen terk etmek gerekir. Aksi halde devamlı düşünülen bir şeyin oluşmasına olanak tanımıyorsunuz demektir. Buna germek denir. İki kutuplu bir dünyada bu tarzlar pek iş yapmaz.

Duada ısrarla istemek, sonrasında ise normal yaşantıya dönmek bedenden bir enerji çıkmasını sağlar. O enerji kirlian foto tekniği ile gözlenmiş olsa fark edilecektir. O enerjinin kendini dışarı atması unuttuğumuz o yoğunlaştığımız düşüncenin hayata geçirilmesi için bir seyahate çıkışıdır.

Yorum Gönderme

Whatsapp Button works on Mobile Device only